Первушина Олена Сергіївна

Голосіївський районний суд м. Києва

Рішення під час Майдану:

Олена Первушина безпосередньо не ухвалювала рішень щодо учасників протестів у часи Революції Гідності, але вже 7 років, як була головою суду, де за словами самих суддів контролювала усі процеси. 

Відомо, що влада мала стратегію на придушення протестів та переслідування їх учасників завдяки впливу на правоохоронців та суддів. Про це вказано навіть у рішеннях Європейського суду з прав людини (наприклад,  “Шморгунов та інші проти України”).

Як свідчила колишня голова Оболонського суду м.Києва Ірина Мамонтова їй дзвонив з адміністрації президента Януковича заступник Андрія Портнова та вимагав, щоб усім учасникам автопробігу до Межигір'я Януковича давали максимальні санкції. Прокуратура виявила факти тиску на суддів через голів суду і у інших випадках. Для прикладу, у 2021 році підозру повідомлено ексголові Апеляційного суду Черкаської області Володимиру Бабенку, які за версією слідства вимагав від суддів відправляти під варту усіх затриманих за участь у акціях протестів.

8 суддів Голосіївського суду (Лариса Калініченко, Тетяна Шевченко, Максим Фролов, Оксана Мирошниченко, Наталія Чередніченко, Наталія Антонова, Дмитро Валігура та Олександр Білик)  ухвалювали свавільні рішення щодо учасників протестів. 3 з них були звільнені за порушення присяги (Калініченко, Фролов, Білик). Враховуючи обставини ухвалення цих рішень малоймовірно, що це відбувалось без участі та координації Первушиної.   

Окрім того Первушина явно покривала цих суддів, зокрема відповідно до висновку ГРД підписала висновки про те, що ці судді не підлягають люстрації. В їх основі лежала недостовірна інформація про те, що ці судді не ухвалювали рішень щодо учасників акцій протестів. Також вона тривалий час (більше року та 9 місяців) не видавала наказ про звільнення судді Калініченко та Фролова, після того як їх було звільнено з посади указами президента. А судді Фролову ще й видала службову квартиру вже після рішення ВРП про його звільнення.

Що з суддею зараз? Не звільнена, працює далі, хоча після низки скандалів у 2018 році втратила посаду голови суду.