
Чаус Микола Олексійович
Кар'єра:
2002 – 2017 – суддя Дніпровського районного суду м. Києва (з 2008 року обраний суддею безстроково).
Рішення під час Майдану:
На 6 місяців позбавив прав керування Костянтина Вельтищева за те, що він 29.12.2013 о 13:48, рухаючись у колоні автомобілів з символікою Євромайдану, начебто не зупинився на вимогу інспектора ДАІ на перехресті вул. Полярної та Богатирської. Насправді Вельтищев нікуди не їздив і його авто цілий день стояло в гаражі під охороною. Він це вказав у протоколі та розповів у суді, однак Чаус відкинув пояснення та взяв до уваги лише пояснення інспектора ДАІ, хоча він не міг сказати, хто саме був за кермом автомобіля.
Надалі Чаус звільнив Вельтищева від відповідальності на підставі Закону «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України».
Також Чаус позбавив на шість місяців права керування автомобілем Петренка Олексія Степановича нібито через ігнорування вимоги інспектора про зупинку по вулиці Богатирській у напрямку руху до резиденції Януковича.
Чаус став відомим на усю країну після того, як у серпні 2016 року детективи НАБУ викрили його на хабарі в 150 тис дол. За даними правоохоронців, частину хабара увін зберігав у скляній банці, яку закопав біля свого будинку (кримінальне провадження № 52016000000000073).
Невдовзі Верховна Рада України надала згоду на затримання та арешт судді, однак на той момент Чаусу вдалося втекти з України з допомогою СБУ у Молдову, де він здався тамтешнім правоохоронцям. За даними журналістів СлідствоІнфо з Молдови його також вивезли в Україну співробітники спецслужб.
30 липня 2021 року екссуддя прийшов в одних трусах до сільської ради Мазурівки на Вінниччині. Суддю забрали представники Служби безпеки до Києва й відмовилась віддавати його детективам НАБУ, що призвело до феєричної погоні вулицями Києва. Але у підсумку до нього було застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Наразі досудове розслідування щодо хабара закінчено і з листопада 2021 року справа розглядається Вищим антикорсудом (справа № 991/7682/21).
Ще один відомий епізод у діяльності Чауса - скасування розшуку Юрія Іванющенка, відомого також як Юра Єнакіївський, бізнесмена і соратника Віктора Януковича, підозрюваного у розтраті майна шляхом зловживання службовим становищем.
Що з суддею зараз? Звільнений 28 листопада 2017 року за тривалу неявку на роботу після того як його викрили на хабарі і він зник з України.
Тимчасова спеціальна комісія перевірила рішення Чауса про позбавлення прав Вельтищева і вирішила, що він порушив присягу та підлягає звільненню. До такого ж висновку прийшла і дисциплінарна секція ВРЮ. Однак під час розгляду справи пленарним складом ВРЮ, де мало бути ухвалене остаточне рішення до Чауса потрапила справа Корбана. Після цього позиція ВРЮ різко змінилась, а окремі члени ВРЮ (особливо Маловацький) відверто витягували Чауса та звинувачували потерпілого Вельтищева. У підсумку 18.02.2016 року рішення про звільнення Чауса не набрало необхідної кількості голосів і він повністю уник покарання. Мотивом членів ВРЮ, які були проти звільнення було те, що він ухвалив одне рішення проти учасника протестів (насправді 2). Так було сформовано порочну практику, що одне свавільне рішення не є підставою для звільнення. Насправді, усім було зрозуміло, що ВРЮ допомогла Чаусу уникнути покарання на замовлення влади.